wtorek, 20 października, 2020
No menu items!
Strona główna Zdrowie Jedyny lekarz w Sudanie Południowym leczy pół miliona ludzi, co jest rutyną...

Jedyny lekarz w Sudanie Południowym leczy pół miliona ludzi, co jest rutyną …

- Advertisement -

W dzisiejszym świecie łatwo jest utracić wiarę w ludzkość i fakt, że wciąż istnieją prawdziwi, odważni i heroiczni ludzie. Ale osoba, której historię chcemy opowiedzieć, udowadnia, że ​​w naszym świecie wciąż jest miejsce na heroiczne działania.

lekarz

Tom Catena jest katolickim misjonarzem, który pomimo ciągłej wojny i bombardowań pozostał lekarzem w Sudanie Południowym i codziennie ratuje życie.

Jak możesz pomóc ludziom?

Niestety, teraz na całym świecie miliony ludzi potrzebują pomocy. Wojna, głód, bieda – ludzkość wciąż jest daleka od pokonania wszystkich tych nieszczęść. Jedna osoba nie jest w stanie zmienić całego świata, ale jeśli może uratować przynajmniej jedno ludzkie życie, to już wiele. Codziennie ratuje zwykłych bezbronnych ludzi, którzy potrzebują jego pomocy.

lekarz

Tom Catena urodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował medycynę. Po studiach wyjechał na staż do Kenii na 2 lata, a w 2007 r. Zgodził się pracować jako lekarz w organizacji charytatywnej Mother of Mercy. Potem pojechał do Sudanu.

W 2011 r. Sudan Południowy uzyskał niepodległość, co wywołało jeszcze większy konflikt, sytuacja w regionie stała się całkowicie niestabilna. W tym czasie koledzy Kateny odeszli. Ale On odmówił opuszczenia swoich pacjentów i został z nimi. Zaufało mu około pół miliona ludzi. Teraz dr Tom, jak czule nazywają go miejscowi, pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przeprowadza tysiące operacji rocznie.

lekarz

Odbiera porody, leczy rany i oparzenia, pomaga chorym na raka. Próbuje pomóc wszystkim. A wszystko to w nieludzkich warunkach: bez prądu i bieżącej wody, z przestarzałymi narzędziami. 

Lekarz nauczył się radzić sobie z różnymi trudnościami. Nie może znieść cierpienia swoich pacjentów. „Ludzie często pytają, co jest najtrudniejszą częścią mojej pracy. „Czuję cały ból świata, gdy dzieci z potwornymi oparzeniami giną na moich oczach” – mówi lekarz.

lekarz

W 2016 r. Zauważono niewyobrażalną odwagę Toma Kateny. Znalazł się na liście finalistów Nagrody Aurora. Wtedy lekarz nie mógł przyjść na ceremonię, ponieważ nie było nikogo, z kim mogliby zostawić chorych. Rok później eksperci ponownie nominowali Katenę do nagrody. I tym razem, aby lekarz mógł przyjechać, wysłali trzech lekarzy w Nubijskie góry, którzy zastąpili Katenę.

lekarz

Otrzymał dotację w wysokości 100 000 $ na własne potrzeby i kolejny milion, który został podzielony między kilka organizacji charytatywnych.

On się nie zatrzyma. Lista planów Toma Kateny dotyczy ukończenia oddziału szpitalnego dla dzieci. Budowa rozpoczęła się pięć lat temu, ale została zawieszona z powodu braku zasobów. Środki otrzymane przez lekarza zostaną przeznaczone na budowę tego szpitala.

lekarz

Pomimo wszystkiego, co się wydarzyło, dr Tom nie traci wiary w siebie i lepszą przyszłość. Uważa, że ​​ludzie zawsze powinni pomagać ludziom. Nadzieja wciąż w nim trwa : „Opuszczam swoje biuro i marzę tylko o jednej rzeczy – aby uderzyła mnie bomba. Ale potem widzę dziecko, które chce się ze mną bawić, starszą kobietę, która dziękuje mi tylko za to, że jestem blisko mnie. I doszedłem wówczas wracam na ziemię. Ludzie uciśnieni przez stulecia potrzebują współczucia,  ktoś musi dzielić  z nimi ich cierpienia ”.

To Cię zainteresuje  Ci ludzie są obdarzeni magnetyczną aparycją. Trudno oderwać od nich wzrok
To Cię zainteresuje  18 puszystych kotów, które skradną ci serce swoimi lokami

Akt doktora  jest niesamowicie inspirujący i sprawia, że ​​patrzysz na świat trochę inaczej. To, co robi, jest godne podziwu. Dzięki takim ludziom mamy nadzieję że ludzkość wciąż ma szansę na lepszą przyszłość!

- Advertisement -

Most Popular

Co zrobić z podartymi rajstopami? 9 nietypowych pomysłów na wykorzystanie tej części garderoby

Spieszysz się do pracy, zakładasz nowe rajstopy i nagle widzisz jak nieopatrznie zrobiłaś dziurę, a oczko ciągnie się aż do kostki. Taka poranna sytuacja...

Na rzeczach znalezionych na śmietniku zarabia 10 tysięcy złotych miesięcznie. Jak to robi?

Kobieta znalazła niecodzienny pomysł na życie. Postanowiła zarabiać na rzeczach, które… znalazła na śmietniku. Okazuje się, że jest to niezły pomysł na biznes, bo...

Tata 5-latki nagle przestał oddychać. Dziewczynka uratowała mu życie w niezwykle rozczulający sposób. Nagranie jest absolutnym hitem w sieci!

Dziewczynka została uznana bohaterką po tym, jak w zupełnie wyjątkowy sposób uratowała życie swojego taty. 5-letnia córeczka zadzwoniła pod numer alarmowy zaraz po tym,...

Kolejny członek kadry nauczycielskiej padł ofiarą koronawirusa. Nie żyje młoda kobieta, nie miała chorób współistniejących

Nauczycielka z Krakowa nie żyje. Jak dowiedziała się “Gazeta Wyborcza”, kobieta trafiła do szpitala z ciężką niewydolnością oddechową. Niestety, kilkanaście minut po przywiezieniu jej...

Recent Comments